Valikko

Uwe Böschemeyer (1939–2026)

Kuva: Josef Wabinski / CC BY-SA 4.0

Logoterapian yhteisö Euroopassa menetti yhden merkittävimmistä suunnannäyttäjistään, kun teologian tohtori ja psykoterapeutti, prof.  Uwe Böschemeyer menehtyi 14.5.2026 Salzburgissa 87 vuoden iässä. Hän oli yksi viimeisistä elossa olleista Viktor E. Franklin henkilökohtaisista oppilaista ja sai Franklilta valtuutuksen logoterapian opetukseen ja harjoittamiseen.

Böschemeyer perusti vuonna 1982 ensimmäisen eurooppalaisen logoterapiainstituutin Hampuriin nimellä Hamurger Institut für Existenzanalyse und Logotherapie.    

Böschemeyer tunnettiin erityisesti kehittämästään arvomielikuvamenetelmästä (Wertimagination), jonka avulla hän auttoi tuhansia ihmisiä löytämään yhteyden omiin arvoihinsa, sisäisiin voimavaroihinsa ja elämän merkityksellisyyteen. Hänen työnsä pohjautui vahvasti logoterapian ydinkysymykseen: Mikä tekee elämästä merkityksellisen? 

Hän jatkoi siltä pohjalta persoonallisuuden muokkaamisen koulutusta ja vaihtoi instituuttinsa nimeksi 2006 Akademie für Wertorientierte Persönlichkeitsbildung.  Hänellä oli myös filiaali Salzburgissa ja hän toimi psykoterapeuttina Itävallassa.

Hänen elämäntyönsä muistuttaa meitä siitä, että ihminen on aina enemmän kuin ongelmansa, pelkonsa tai kärsimyksensä. Merkitys ei löydy vain olosuhteista, vaan tavasta, jolla suhtaudumme niihin.

Kiitollisina muistamme opettajaa, ajattelijaa ja ihmistä, joka omisti elämänsä merkityksen etsimiselle ja välittämiselle. Hänen laaja saksankielinen kirjallisuutensa on perintönä jälkipolville. Suomennoksia niistä ei valitettavasti ole, mutta FT Lauri Pykäläinen käsitteli hänen ajatuksiaan väitöskirjassaan Ihmiskäsitys, arvot ja kasvatus Franklin ja Böschemeyerin logoterapioissa. 

”Jokaisessa ihmisessä elää alkuperäinen kuva itsestään, joka odottaa tulevansa nähdyksi ja eletyksi.” – Uwe Böschemeyer 

Lue lisää Böschemeyeristä

Lähteet:

https://salzburg.orf.at/stories/3354416/
https://www.boeschemeyer.at

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email